Prioritering af influenza-vaccinationer efterår 2020
Da der i år skal vaccineres ekstra mange er der på de enkelte vaccinationssteder en prioritering i rækkefølgen af, hvem der først vil blive tilbudt vaccination.
Prioriteringsrækkefølgen fremgår af tabellen. Det vil blive udmeldt lokalt, hvornår de enkelte målgrupper kan blive vaccineret.
Prioritet |
Målgrupper i prioriteret rækkefølge |
1 |
Alle på 65 år og ældre |
2 |
Patienter med visse kroniske sygdomme under 65 år |
3 |
Svært overvægtige (vejledende BMI > 40) |
4 |
Gravide i 2. og 3. trimester |
5 |
Medarbejdere i sundhedsvæsenet med tæt kontakt til personer i særlig risiko |
6 |
Medarbejdere i kommunerne med tæt kontakt til personer i særlig risiko (alderdomshjem, hjemmepleje) |
7 |
Medarbejdere på udvalgte arbejdspladser (arbejdsgiverbetalt) |
8 |
Privatpersoner (egenbetaling) |
- Kronisk lungesygdom
- Hjerte- og karsygdomme (undtaget isoleret forhøjet blodtryk)
- Diabetes 1 eller 2
- Medfødt eller erhvervet immundefekt
- Påvirket respiration på grund af nedsat muskelkraft
- Kronisk lever- og nyresvigt
- Andre kroniske sygdomme, hvor tilstanden medfører, at influenza udgør en alvorlig sundhedsrisiko
Alle, som tilhører en eller flere af målgrupperne for årets influenza-vaccination opfordres meget til at lade sig vaccinere. Det er et af de mange initiativer der skal til for at Grønland kan komme bedst muligt igennem Covid-19 pandemien.
Kighostevaccination af gravide
Der tilbydes ligeledes gratis kighostevaccination til gravide i 3. trimester. Kighostevaccination i graviditeten har til formål, at give beskyttelse af barnet mod kighoste i månederne efter fødslen, det vil sige før barnet selv kan blive vaccineret. Dette kan være med til at forebygge indlæggelser af børn.
Yderligere information kan få ved henvendelse til landslæge Henrik L Hansen, tlf. 55 35 61.